FUCHS, P/O Alexander (J92909) - Medal for Bravery (Czechoslovakia) -  Canada Gazette dated 24 January 1948, AFRO 81/48 dated 6 February 1948.  WOP.  Born in Dilke, Saskatchewan, 26 March 1920.  Home in Regina. Enlisted there, 9 May 1941; at No.2 Manning Depot, Brandon, 9 May to 24 May 1941; at No.4 Wireless School, Guelph, 25 May to 20 December 1941 (promoted to Leading Aircraftman, 4 September 1941); at No.6 Bombing and Gunnery School, Mountain View, 21 December 1941 to 20 January 1942 (promoted Sergeant on 19 January 1942); to "Y" Depot, Halifax, 21 January 1942; to RAF Trainees Pool, 8 February 1942; to No.3 Personnel Reception Centre, Bournemouth, 20 February 1942; to No.1 Signals School, 17 March 1942; with No.3 (Observer) Advanced Flying Unit, 12 May to 10 June 1942; to No.3 RDF School, 15 June 1942; promoted Flight Sergeant, 19 July 1942; to No.1 (Coastal) Operational Training Unit, 19 August 1942; to No.86 Squadron, 13 October 1942; promoted WO2, 19 April 1943; promoted WO1, 19 July 1943; to Heavy Conversion Unit, Aldergrove, 20 May 1944 (instructor); to Station Predannack, 15 June 1944; to St.Davids, 15 September 1944; to Repatriation Unit, 7 December 1944; commissioned 20 December 1944; repatriated to Canada, 21 December 1944; released 13 March 1945 in Regina.

 

NOTE:  On a form dated 7 December 1944 he reported the following overseas flying: at No.1 Signals School, Cranwell, nine hours (Dominie and Proctor); at No.3 (O) AFU, 17 hours 20 minutes (Anson); at No.3 RDF, seven hours 15 minutes (Botha); at No.1 (C) OTU, 56 hours 50 minutes (Oxford and Hudson); with No.86 Squadron, 558 hours 35 minutes (Liberator; some of this while detached to No.224 Squadron; last sortie was 24 April 1944).  He claimed a total of 31 sorties (485 hours 30 minutes on operations); training time was 163 hours 30 minutes.

 

                                                                        * * * * *

 

FULLER, S/L George Southern Bond (C3625) - Member, Order of the British Empire - No.1 Air Command Headquarters - Award effective 14 June 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1127/45 dated 6 July 1945.  Born in Peterborough, Ontario, 25 April 1893; educated at Sherbrooke High School.  Employed at Sherbrooke Fruit Company.  Enlisted in Montreal, 18 January 1941.  Administrative Branch.

 

This officer, since February 1943, has been Camp Commandant at No.3 Training Command Headquarters. He has always rendered excellent service and has shown devotion, initiative and remarkable tact in the performance of his duties.  His responsibilities have necessitated many after hours work which he has always accepted with willingness and cheerfulness.  His meritorious services have been particularly valuable to his unit and the contribution he has made has been outstanding.

 

                                                                        * * * * *

 


FULLER, F/L Harlan Perry (J17752)  PMR 840253 - Mention in Despatches - Overseas - Award effective 14 June 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1395/45 dated 31 August 1945.  Home Hortonville, Nova Scotia.  Enlisted Halifax 20 December 1940.  "Kill" in August 1942.  Trained at No.1 ITS (graduated 14 May 1941), No.19 EFTS (graduated 26 July 1941) and No.11 SFTS (graduated 11 October 1941).  Damaged one FW.190, 17 August 1942, while serving with No.402 Squadron.  Destroyed one Bf.109, 27 September 1944, while serving with No.443 Squadron.  Released, 5 June 1945. Photograph: PMR-840253

 

                                                                        * * * * *

 

FULLER, F/O Robert Nelson (J27550) - Distinguished Flying Cross - No.426 Squadron - Award effective 8 September 1945 as per London Gazette dated 25 September 1945 and AFRO 1768/45 dated 23 November 1945.  Born 1923 Sherbrooke, Quebec; home Cookshire, Quebec.  Enlisted Montreal 23 April 1942.  Commissioned June 1943.  Trained at No.6 ITS (graduated 5 December 1942), No.12 EFTS (graduated 6 March 1942) and No.6 SFTS (graduated 9 July 1943).  No citation other than "completed...numerous operations against the enemy in the course of which [he has] invariably displayed the utmost fortitude, courage and devotion to duty."  DHist file 181.009 D.2891 (RG.24 Vol.20633) has recommendation dated 18 March 1945 when he had flown 36 sorties (221 hours  40 minutes), 6 October 1944 to 15 March 1945.

 

Flying Officer Fuller has participated in a very large number of sorties and has displayed skill, courage and devotion to duty worthy of the highest praise.  On the 15th March 1945 he completed his 36th and final sortie of his present tour by participating in a daylight attack on oil refineries at Castrop Rauxel, Germany.  This officer led the entire raid to the target.  The outstanding skill which this officer displayed in leading the attack resulted in the bombs of the first aircraft over the target registering direct hits as subsequent photographic evidence proved.  The highest standard of bombing and the complete success of this raid was due in no small measure to the skill and efficiency of Flying Officer Fuller in carrying out the duties of Gaggle Leader.

 

This officer has shown outstanding courage and determination and a fine fighting spirit throughout his tour of operations.  Such devotion to duty merits recognition and I therefore strongly recommend the immediate award of the Distinguished Flying Cross.

 

                                                                        * * * * *

 

FULLERTON, G/C Elmer Garfield (C25) - Air Force Cross - No.9 SFTS - Award effective 21 April 1945 as per London Gazette dated 24 April 1945 and AFRO 802/45 dated 11 May 1945.  Born in Pictou, Nova Scotia, 29 October 1891.  Educated at Kenora, Ontario and Royal Military College.  Enlisted in Royal Canadian Corps of Signals, 1915.  Served in France one year before transferring to Royal Naval Air Service.  Flying instructor and fighter pilot to war's end.  Returned to Canada to instruct at Camp Borden until 1921, when he joined Imperial Oil as a pilot.  One of two pilots flying Junkers aircraft, "Rene" and "Vic", along Mackenzie River in dramatic pioneer flight.  Associated briefly with Raould Ammundsson.  Rejoined CAF/RCAF as Flight Lieutenant, 1923, at High River (fire patrols) and Vancouver (flying boats, Customs and Fisheries patrols).  Returned to Camp Borden, 1926, and after RAF course in England he became senior instructor.  Loaned to RAF, 1931, to instruct Fleet Air Arm pilots in deck landings.  Also to CFS, Cranwell and to Egypt before returning to Camp Borden and RCAF staff courses.  Commanding Officer, No.7 (General Purpose) Squadron, Rockcliffe, 1934, teaching instrument flying to both civilians and military.  Awarded Trans-Canada (McKee) Trophy, 1935.  Until 1938 he was Air Staff Officer, Military District No.2, Toronto; in 1938 took command of No.1 (Fighter) Squadron, Trenton, as it accepted Hurricanes.  At outbreak of war assigned to No.15 (Fighter) Squadron, Montreal, instructing in fighter tactics.  Later Senior Air Staff Officer, No.3 Training Command.  Commanded No.9 SFTS, Summerside, Prince Edward Island, 1941-1945.  Later commanded Stations Centralia and Trenton.  As at date of award had flown 4,078 hours, 1,000 hours as instructor, 80 hours in previous six months.  Retired 1946; died in Calgary, 6 March 1968; admitted to Canadian Aviation Hall of Fame, 1973.

 

In his twenty-seven years of active flying, Group Captain Fullerton has at all times displayed a high degree of skill and initiative.  As a flying instructor he held an "A-1" category and was an outstanding aerobatic pilot.  As a Commanding Officer he demands a high standard of training and by his own demonstrated ability he has inspired those under him to maintain this peak.  The leadership and efficiency which he has displayed have been responsible for the training of large numbers of aircrew.  His devotion to duty over a very long period have been outstanding.

 

                                                                        * * * * *

FULLERTON, F/L James Watt (J18717) - Mention in Despatches - No.410 Squadron - Award effective 1 January 1946 as per London Gazette of that date and AFRO 155/46 dated 15 February 1946.  Born in Chu Chua, British Columbia, 13 September 1918; home Vancouver, British Columbia.  Enlisted Vancouver, 10 September 1940.  Trained at No.1 ITS (graduated 22 February 1941), No.10 EFTS (graduated 22 April 1941) and No.8 SFTS (graduated 27 July 1941).  Promoted to Flight Sergeant, 1 March 1942; to Warrant Officer Class 2, 27 July 1942; to Warrant Officer Class 1, 1 September 1942; commissioned  18 February 1943; promoted to Flying Officer, 18 August 1943; to Flight Lieutenant, 18 February 1944.  Arrived in UK, 2 September 1941; to No.6 (P) Advanced Flying Unit, 21 April 1942; to No.1513 Flight, 17 June 1942; to No.12 (P) Advanced Flying Unit, 2 August 1943; to No.51 OTU, 16 November 1943; to No.410 Squadron, 7 March 1944. Followed unit through its moves until 15 June 1945 when returned to Britain; to Canada, 14 August 1945; released, 9 November 1945. Returned to RCAF on a short commission, 15 December 1951 to 7 September 1956.   Destroyed two Ju.88s, 19/20 August 1944 and one Ju.88 shot down 7 October 1944.  Photo PL-41944 shows F/O Jack Davidson and F/O Fullerton with a boar's head.

 

                                                                        * * * * *

 

FULLERTON, F/L Robert Lundy (J21844) - Mention in Despatches - No.409 Squadron - Award effective 1 January 1946 as per London Gazette of that date and AFRO 155/46 dated 15 February 1946.  Home Toronto.  Enlisted Toronto 13 November 1941).  Trained at No.1 ITS (graduated 22 May 1942), No.12 EFTS (graduated 28 August 1942) and No.12 SFTS (graduated 18 December 1942).  Unit not identified in AFRO, which says only "Overseas".  See The RCAF Overseas: The Fifth Year, p.276.  Shot down one Ju.88 on 10/11 June 1944 and probably destroyed a Ju.88 on 10/11 August 1944.

 

                                                                        * * * * *

 

FULSHER, P/O Joseph Leroy (J17758) - Distinguished Flying Cross - No.77 Squadron - Award effective 1 September 1943 as per London Gazette dated 14 September 1943 and AFRO 2322/43 dated 12 November 1943.  Born Manitoba 1918; home Middlechurch, Manitoba.  Commissioned 1943.  Trained at No.2 ITS (graduated 17 June 1941), No.5 AOS (graduated 31 January 1942), No.7 BGS (graduated 14 February 1942) and No.1 ANS (graduated 18 March 1942).

 

This officer has a fine operational record.  He has inspired his crew by his gallant conduct when in action.  He is a brilliant navigator who has always performed his duties with distinction and devotion.

 

                                                                        * * * * *

 

FULTON, F/O Kenneth Roland (J27575) - Distinguished Flying Cross - No.426 Squadron - Award effective 1 December 1944 as per London Gazette dated 8 December 1944 and AFRO 337/45 dated 23 February 1945.  Enlisted Halifax 17 July 1942.  Born 1923 Bible Hill, Nova Scotia; home Windsor, Ontario.  Farmer.  Commissioned 1943.  Trained at No.3 ITS (graduated 1 January 1943) and No.7 AOS (graduated 25 June 1943).  Navigator to crew of Flight Sergeant  H.L. Thompson; posted from No.61 Base to No.426 Squadron, 9 May 1944; from No.426 Squadron to No.24 OTU, 28 September 1944.  No citation other than "..in recognition of gallantry and devotion to duty in the execution of air operations against the enemy."  DHist file 181.009 D.4431 (RG.24 Vol.20649) has recommendation probably drafted 3 September 1944 when he had flown 34 sorties (154 hours 20 minutes), 29 May to 3 September 1944.

 

Flying Officer Fulton, navigator, has completed one tour of operations consisting of 34 sorties, several of which have been to the heavily defended areas of Wesseling, Metz, Kiel and Brest.  During this tour his work as navigator has definitely been of a very high order at all times.  He has shown himself to be an exceptionally cool and conscientious member of the crew who carried on successfully under all difficulties.  His untiring devotion to duty has set an excellent example to all members of the squadron and has in no small measure added to the efficiency of the navigation section.  He is strongly recommended for the award of the Distinguished Flying Cross (Non-Immediate).

 

                                                                        * * * * *

 

FULTON, F/L Ward Hargrove (J23399) - Distinguished Flying Cross - No.236 Squadron - Award effective 13 July 1945 as per London Gazette of that date and AFRO 1453/45 dated 14 September 1945.  Home Alcomdale, Alta.  Enlisted Edmonton 13 November 1943.  Trained at No.4 ITS (graduated 5 June 1942), No.5 EFTS (graduated 9 October 1942) and No.3 SFTS (graduated 5 February 1943).

 

This officer has participated in numerous attacks on enemy shipping, including the successful operations against such targets in Kiel Bay on two successive days early in May 1945.  His keenness has always been evident and he has consistently shown a high standard of skill and courage in pressing home his attacks in the face of much opposition.  The photographs which he has secured have well proved his successes.

 

                                                                        * * * * *

 

FULTZ, F/O John Gerald (J28913) - Distinguished Flying Cross - No.405 Squadron - Award effective 6 January 1945 as per London Gazette dated 16 January 1945 and AFRO 508/45 dated 23 March 1945.  Born 1922 Halifax; home there.  Postal clerk.  Enlisted Halifax 16 July 1942.  Commissioned August 1943.  Trained at No.5 ITS (graduated 6 March 1943) and No.9 AOS (graduated 6 August 1943).  No citation other than "completed...numerous operations against the enemy in the course of which [he has] invariably displayed the utmost fortitude, courage and devotion to duty."  Worked for Post Office until 1978; appointed Honourary Lieutenant Colonel, No.405 Squadron, February 1994.  Public Records Office Air 2/9039 has recommendation dated 21 October 1944 when he had flown 41 sorties (170 hours 29 minutes).  Most of his sorties were flown with F/L Hubert R. Whittall.

 

                                                           * counted as 1/3 sortie

 

1 Mar 44           Nerlun (5.15, Nickle                    18 Aug 44    Bremen (5.06)

flight, not counted                        25 Aug 44    Russelheim (6.53)

                           as a sortie)                                  26 Aug 44    Kiel (5.43)

22 Mar 44         Le Mans (5.05)*                          28 Aug 44    Fromental (2.17)

2 June 44          Neufchatel (4.30)                        6 Sept 44     Emden (4.00)

5 June 44          Coutrances (4.40)                       8 Sept 44     Le Havre (2.34)

7 June 44          Acheres (4.50)                            10 Sep 44    Le Havre 3 (2.30)

9 June 44          Le Mans (5.25)                            12 Sep 44    Wanne Eickel (3.22)

12 June 44       Cambrai (4.50)                           15 Sep 44    Kiel (5.16)

14 June 44       St.Pol (4.25)                                17 Sep 44    Boulogne (1.53)

15 June 44       Boulogne (3.35)                          17 Sep 44    Biggerkerke (1.54)

16 June 44       Southecourt (4.00)                      20 Sep 44    Calais (2.14)

21 June 44       Neufchatel (4.05)                        23 Sep 44    Domburg (1.56)

23 June 44       Vientque (3.55)                           25 Sep 44    Calais (1.55)

27 June 44       Foret d'Eaivy (3.50)                    26 Sep 44    Cap Gris Nez (1.42)

1 July 44           Biennais (4.40)                           27 Sep 44    Bottrop (3.16)

4 July 44           Biennais (3.45)                           28 Sep 44    Cap Gris Nez (2.12)

5 July 44           Biennais (3.45)                           30 Sep 44    Bottrop (3.23)

7 July 44           Caen (5.05)                                 5 Oct 44       Saarbrucken (4.50)

11 July 44         Thiverny (4.30)                            6 Oct 44       Dortmund (4.47)

15 July 44         Nucourt (4.45)                             11 Oct 44     Fort Fredrick

12 Aug 44         La Pallice (5.13)                                               Hendrick (2.17)

14 Aug 44         TRACTABLE 22 (2.42)              14 Oct 44     Duisburg (3.19)

 

Flying Officer Fultz is a very capable Navigator in a highly successful crew now on their second tour of operations.  Among the many strongly defended enemy areas against which he has operated are included Emden, Kiel and Russelheim.  This officer has a very high sense of responsibility and a disregard for personal danger which is most commendable. On many occasions it has been necessary for the successful completion of the mission to go in at low level to drop bombs. This great personal danger to which he has been subjected has not deterred him from making his attacks successful ones and his fine personal example has inspired his crew to greater efforts.  Strongly recommended for the non-immediate award of the Distinguished Flying Cross.

 

FULTZ, F/L John Gerald, DFC (J28913) - Bar to Distinguished Flying Cross - No.405 Squadron - Award effective 10 May 1945 as per London Gazette dated 22 May 1945 and AFRO 1147/45 dated 13 July 1945. 

 

This officer is a very keen and courageous navigator who has completed two tours of operation duty against the enemy since the award of the Distinguished Flying Cross.  He has continued to display skill and efficiency even in the face of severe enemy opposition and has contributed much to the fine record achieved by his crew.

 

                                                                        * * * * *

FUMERTON, F/O (now F/L) Robert Carl (C1352) - Distinguished Flying Cross - No.89 Squadron - Award effective 16 March 1942 as per London Gazette dated 27 March 1942 and AFRO 611/42 dated 24 April 1942.  Born 21 March 1913 at Fort Coulonge, Quebec.  Pre-war timber cruiser, mining engineer and prospector. Enlisted in Ottawa, 6 November 1939. Graduated from No.1 SFTS, 13 July 1940.  Arrived in UK, 1 September 1940.  To No.406 Squadron, 20 June 1941; to No.89 Squadron, 19 October 1941 to 12 December 1942 (wounded 3 March 1942).  Returned to Canada, January 1943 but sent back to UK, 19 July 1943.  With No.406 Squadron, 25 August 1943 to 24 July 1944.  To Canada on 11 August 1944; No.7 OTU (3 October 1944 to 6 July 1945).  Released 11 July 1945.  Top-scoring RCAF night fighter pilot credited with the following victories: 1 September 1941, one Ju.88 destroyed (Beaufighter R2336); 7 September 1941, one He.111 damaged (R2336); 2/3 March 1942, one He.111 destroyed (Beaufighter X7635); 7/8 April 1942, two He.111s destroyed (Beaufighter X7743); 24/25 June 1942, one Ju.87 plus one Ju.88 destroyed (Beaufighter X7716 "A"); 28/29 June 1942, two Ju.88s destroyed (Beaufighter X7702 "T"); 1/2 July 1942, one Ju.88 destroyed (X7702 "T"); 2/3 July 1942, one Ju.88 destroyed (Beaufighter X7716); 22/23 July 1942, one Ju.88 destroyed (Beaufighter X7702 "T"; 14/15 August 1942, one Z.1007 destroyed (Beaufughter V8268); 27/28 August 1942, one unidentified enemy aircraft destroyed landing in Sicily (Beaufighter X7695); 14/15 May 1944, one Ju.88 destroyed (Mosquito "D").  For additional details see H.A. Halliday, The Tumbling Sky and Chris Shores, Aces High (2nd edition).

 

One night in March 1942, this officer engaged a Heinkel 111 during an enemy air raid over the Suez Canal Zone. Observing the enemy aircraft in the moonlight, Flying Officer Fumerton delivered a good burst and although he was wounded and his aircraft damaged by the enemy's return fire he continued the attack and set the bomber on fire.  Although the undercarriage of his aircraft had been put out of action, Flying Officer Fumerton made a safe landing.  The raiding aircraft descended on to the sea, its crew being captured.

 

NOTE:  The original recommendation, communicated by RAFHQ Middle East to Air Ministry (telegram dated 16 March 1942) is given in Public Records Office Air 2/4782 and gives more details than the final foregoing text:

 

On the night of 2/3 March Flying Officer Fumerton was sent off to intercept a hostile raider and eventually came within sight of the enemy, a Heinkel 111. After a very skilful pursuit in the moonlight, Flying Officer Fumerton closed in to 100 yards and opened fire scoring hits.  Thereupon the enemy aircraft opened accurate return fire which wounded the pilot in the right leg and put the starboard motor and the reflector sight out of action.  In spite of this Flying Officer Fumerton pressed home a second attack aiming by tracer effect and set the enemy aircraft on fire.  His own port motor cut out also and he was obliged to drop away. He was preparing for a landing in the [Nile] delta when one motor picked up again the other still being out of action.  During the course of the next hour Flying Officer Fumerton was able by skilful flying and intelligent use of wireless and of signal light to make a homing at another aerodrome and a safe landing with wheels up, the undercarriage mechanism having also been put out of action.  The enemy aircraft was afterwards forced to land in the sea, the crew being captured.  The offensive spirit, skill and endurance shown by Flying Officer Fumerton were of the highest order. This pilot already has two previous successes to his credit.

 

FUMERTON, F/L Robert Carl (C1352) - Bar to Distinguished Flying Cross - No.89 Squadron - Award effective 7 July 1942 as per London Gazette dated 21 July 1942 and AFRO 1189-1190-1191/42 dated 31 July 1942.

 

Flying Officer Fumerton is a most tenacious and skilful pilot.  One night in June 1942 he destroyed two enemy bombers during one flight and repeated this achievement a few nights later.  His determination to destroy the enemy is outstanding.  Since the beginning of June 1942, seven enemy aircraft have been destroyed by Flying Officer Fumerton.

 

FUMERTON, W/C Robert Carl, DFC (C1352) - Air Force Cross - No.7 OTU - Award effective 1 January 1946 as per Canada Gazette of that date and AFRO 82/46 dated 25 January 1946.

 

This officer has served as Officer Commanding this Operational Training Unit for a period of nine months during which time he very effectively reorganized discipline and flying training to the present high standard of efficiency.  Through his personal and strong example he raised morale to unprecedented levels. At no time of the day did this officer hesitate in offering his services , and it is directly due to this attitude that valuable crews and aircraft were saved from destruction.  His contribution to the efficiency of the flying training in this unit has been most exemplary.

 

                                                                        * * * * *

 

FUSSELL, FS Arthur Charles William (R157764) - Distinguished Flying Medal - No.28 Squadron - Award effective 30 November 1943 as per London Gazette dated 7 December 1943 and AFRO 166/44 dated 28 January 1944.  Born Vancouver 1922; home New Westminster.  Enlisted in Vancouver 17 March 1942.  Trained at No.2 ITS (graduated 26 September 1942) and No.3 BGS (graduated 18 December 1942).  No citation other than "completed...many successful operations against the enemy in which [he has] displayed high skill, fortitude and devotion to duty."

 

                                                                        * * * * *

 

FUTER, F/L Thomas Richard (J23072) - Distinguished Flying Cross - No.10 (BR) Squadron - Award effective 7 July 1945 as per Canada Gazette of that date and AFRO 1291/45 dated 10 August 1945.  Home in Port Kell, British Columbia; enlisted in Vancouver, 23 December 1940.  Trained at No.2 ITS (graduated 10 April 1941), No.8 EFTS (graduated 9 June 1941) and No.15 SFTS (graduated 7 November 1941).  As of recommendation he had flown 2,074 hours including 1,340 operational hours (175 sorties)  No citation in AFRO other than "in recognition of valuable services in the air." Following found in DHist biographical file:

 

This officer, in completing over thirteen hundred hours of operational flying in the North Atlantic area, has displayed outstanding devotion to duty.  His cheerfulness, ability and willingness to accept any task and carry it through to a successful conclusion has been a splendid inspiration.  Through his great qualities of leadership and initiative he has made a major contribution to his squadron's success in the anti-submarine operations over the North Atlantic.